Noc Ósma może przydarzyć się także Tobie!

Noc Ósma może przydarzyć się także Tobie!

To kolejny bestseller znanego z thrillerów psychologicznych Sebastiana Fitzek’a. Tym razem autor zaskakuje czytelnika przedstawiając mu wydawać by się mogła nierealną oraz dramatyczną wizję przyszłości. Jednak tak naprawdę owa przyszłość już niedługo może okazać się okrutną teraźniejszością.

Czy uda ci się oszukać noc?

Na jednej ze stron internetowych zostaje zamieszczona informacja o nowej loterii. Każdy mieszkaniec Berlina może zgłosić do niej znienawidzoną przez siebie osobę. Ósmego dnia, ósmego miesiąca pod osłoną nocy zostanie wylosowana osoba, n którą rozpocznie się polowanie. Nie jest to przenośnia, przez całą noc każdy będzie miał przyzwolenie na zabicie wylosowanego pechowca. To jednak jeszcze nie koniec, ponieważ morderca nie tylko nie zostanie za to ukarany, ale dodatkowo otrzyma bardzo wysoką nagrodę pieniężną – dziesięć milionów euro. Takie pieniądze robią wrażenia na wielu mieszkańcach Berlina, każdy chce się wzbogacić i nie ponieść żadnych konsekwencji za dokonaną zbrodnię. Pechową ofiarą staje się główny bohater thrillera. Podekscytowani ludzie cały czas wymieniają się informacjami na jego temat. Wiedzą gdzie mieszka, gdzie, i o której zwykle przebywa. Znają również jego słaby punkt – wiedzą, że jego ukochana córka przebywa właśnie w szpitalu. Rozpoczyna się prawdziwa pogoń, a główny bohater musi mieć się na baczności. Wystarczy jeden niewłaściwie postawiony krok i jego życie będzie w obcych rękach. A warto wiedzieć, że ludzie nie mają skrupułów. Nawet oficjalne zaprzeczenie władz, jakoby zgadzały się z zasadami gry miejskiej, nie dają skutków. Wszyscy wydają się być zaślepieni ogromną nagrodą. Nikomu nawet nie przechodzi przez myśl, że wszystko to może być czyimś beznadziejnym żartem lub haniebną zagrywką. Każdy z „myśliwych” naprawdę wierzy, że jeżeli uda mu się odnaleźć i zabić poszukiwanego, zostanie bogaty i okryty chwałą.

Nieprzemyślany eksperyment psychologiczny w mgnieniu oka wymyka się spod kontroli jego pomysłodawcy. Ludzie przy pomocy internetu oraz mediów społecznościowych przekazują sobie szczegółowe informacje szybciej niż w mgnieniu oka. Sebastian Fitzek pokazuje czytelnikowi, jak bardzo niebezpieczne może okazać się zamieszczanie swoich danych osobowych i prywatnych informacji na temat swojego życia. Nigdy nie mamy pewności, kiedy, a przede wszystkim komu mogą się one przydać oraz w jaki sposób zostaną wykorzystane. Fitzek utrzymuje czytelnika w ciągłej niepewności i z każdą kartką coraz bardziej potęguje napięcie. Noc Ósmą czyta się zdecydowanie czyta się jednym tchem. Ciekawość, co stanie się dalej jest tak duża, że ciężko się oderwać.